Te tudod, hogy mi a különbség az új építésű lakások/házak szerkezetkész, fűtéskész és kulcsrakész állapota között?

2024.09.09

Az új építésű ház vásárlásakor nem mindegy, milyen készültségi fokon veszed át az ingatlant. Hogy minden egyértelmű legyen,  jöjjön egy gyors áttekintés a három leggyakoribb állapotról: szerkezetkész, fűtéskész és kulcsrakész. 🏡🔑

Szerkezetkész

Ez az alap állapot. A ház felépült, állnak a falak (még nincsen szigetelés), a tető a helyén, az ablakok és a bejárati ajtó már megvannak 🚪, de belül még sok minden hiányzik. Nincsenek vakolatok, burkolatok, ajtók 🚧, és a gépészet is csak részben van készen. Lényegében ez az a pont, amikor még sok a teendőd, de már látod, hogy mi lesz belőle.

Fontos megjegyezni, hogy a szerkezetkész állapot általában 40%-os készültségi fokot jelent, ami különösen fontos lehet, ha szakaszos hitelkihelyezésben gondolkodsz.


Fűtéskész

Na, itt már azért lépünk egyet előre! 🚀 A fűtéskész állapot már jóval előrehaladottabb, de még nem teljes. Itt már vakolt falak várnak rád – bár glettelés és festés nélkül 🎨 –, és a padló is estrich betonnal van leöntve, ami egyenletes alapot biztosít, de a végleges burkolatok még nincsenek készen. Az elektromos rendszer előkészítése megtörtént, így a te igényeid szerint alakították ki a kapcsolók, dugaljak és világítótestek helyeit 💡, de ezek még nincsenek felszerelve, tehát se lámpák, se kapcsolók nem lesznek a falakon. A fűtésrendszer viszont már be van építve, így az alapvető komfortérzet biztosított 🔥. Olyan, mint egy félkész kaja: már majdnem ehető, de még kell egy kis fűszerezés 🍲. 

Ez az állapot már 70%-os készültségi fokot jelent, és ez is kulcsfontosságú lehet hitel szempontjából. Itt az épület külsőleg már késznek tűnhet, de belül még akad munka.  


Kulcsrakész

A kulcsrakész állapot az, amikor szinte minden készen áll a beköltözésre 🎉. A falak festettek, a padló burkolva, a szaniterek is be vannak építve 🛁. Itt már tényleg csak annyi a dolgod, hogy beköltözz, gondoskodj, a bútorkról, beépített szekrényekről,  konyhabútorról stb..., és aztán élvezd az új otthonodat 🛋️. 

Ha az ingatlan vásárlásához hitelt veszel igénybe, fontos tudnod, hogy a bank az utolsó részletet csak akkor fogja kifizetni, amikor megszerzed a használatbavételi engedélyt (korábban lakhatási engedély). Azonban ez nem azt jelenti, hogy elég, ha a kivitelező kulcsrakész állapotba hozza a házat – neked is lesz dolgod. mert a konyhabútornak már ott kell lennie, hogy a hitel utalható legyen. 

Családi ház esetén azonban fontos tudnod, hogy még ebben a fázisban is neked kell gondoskodnod a kerítésről és a kert kialakításáról – ezek nem tartoznak bele a kulcsrakész állapotba 🚪🌿.

Összefoglalva

A szerkezetkész ház még sok befejező munkát igényel, a fűtéskész állapot már majdnem kész, de a szigetelés a  végleges burkolatok és villamossági szerelvények hiányoznak ⚒️. A kulcsrakész ingatlan viszont belülről minden szempontból szinte teljesen kész, csak beköltözni kell 🎊. Családi ház esetén viszont bármelyik állapotot választod, a kerítés és a parkosítás a te feladatod marad 🌳.


Mindenképp érdemes előre gondolkodni, hogy elegendő lesz-e az elhelyezett dugaljak száma, illetve ha klímát vagy riasztót szeretnél beszereltetni később, akkor már most biztosítsd a helyüket, hogy ne kelljen emiatt később vésni a falakat.
🔌❄️ Ha van rá keret, egy lakberendező bevonása is nagy segítség lehet: rengeteg praktikus tanáccsal lát el, és profin kihasználja a tereket, például beépített bútorokkal 🛋️. Ezek a kis részletek hosszú távon kényelmesebbé és otthonosabbá tehetik az életed! 🎨🛠️