7 fontos dolog, építési telek vásárlása előtt!!!
1-2 Az övezeti besorolás
Ellenőriznünk kell azt is, hogy milyen övezeti besorolásba tartozik a telek. Ez a besorolás határozza meg, hogy milyen típusú ingatlant lehet oda építeni (lakóépület építhető rá?), a telek területének hány százaléka beépíthető, vagyis mekkora alapterületű, hány szintes házat lehet tervezni a telekre. Ezek az előírások rögzítik azt is, hogy a telek jobb vagy bal oldalára vagy szabadon álló módon kell elhelyezni az építményt. Az övezeti besorolásról a helyi önkormányzat weboldalán vagy személyesen tudunk tájékozódni vagy megkereshetünk egy építész tervezőt is, aki segít kiigazodni.
3. A tulajdonviszonyok, tulajdoni lap
A telken fennálló tulajdonosi és egyéb jogok, terhek, az építési telek alapinformációinak megismerése is fontos.
4. Az építési telek határvonalai
A tervezéshez kiindulási alapunk az, hogy megismerjük a település rendezési tervét.
A telek határait, és összevessük, hogy az ingatlan-nyilvántartási térkép jelezte méretek, oldalvonalak egyeznek-e a valóságban kialakított telekhatárokkal. Gyakran előfordul, hogy a már korábban felépített kerítések nem a hivatalos telekhatárokon húzódnak, ezzel csökkentve vagy akár növelve a földhivatalban hivatalosan nyilvántartott telekméretet.
A kerítés rossz elhelyezése tulajdonjog keletkezéséhez vagy elvesztéséhez is vezethet elbirtoklás útján a szomszédos ingatlanok javára vagy terhére. Lehet, hogy emiatt kisebb házat építhetünk vagy kisebb területen tudunk kertészkedni.
A térképmásolatot bárki le tudja tölteni foldhivatal online felületen ügyfélkapus hozzáféréssel. A legkisebb gyanú esetén is érdemes földmérő szolgáltatását igénybe venni. A földmérő szakember pontosan meg tudja határozni a valós telekhatárokat és az esetleges eltéréseket is rögzíti.
5. A szomszédság és a környék
Milyenek a szomszédos ingatlanok, mire használják őket közvetlenül a telek mellett. Itt érdemes pár utcányira kiterjeszteni a vizsgálódásunk körét. Nincs-e raktár, állattenyésztő telep vagy hangos működéssel járó üzem működik, de ugyanilyen zavaró lehet rendezvénytermek, szórakozóhely is.
6. A közműhálózat
A családi házunk kényelmes használatához elengedhetetlen, hogy rendelkezésre álljanak a közműszolgáltatások a villamoshálózat tulajdonságait, kapacitását, ha napelemet akarunk telepíteni. Egyes településeken településképi szempontok miatt nem engedik a napelem telepítését.
Ügyfélkapus hozzáférésünkkel az e-epites.hu felületen tájékozódhatunk a telek közműkapcsolatairól.
7. Közlekedés, megközelítés, parkolás
Mindennapjainkat meghatározza a közlekedés, a munkahely, az iskola és az otthon közötti ingázás. Ezért nem mindegy, hogy ezt milyen eszközzel, mennyi idő ráfordítással vagy mekkora kényelemben, biztonságban tehetjük meg. Ezért az építési telek kiválasztása előtt ezeket a lehetőségeinket is fel kell térképezni. Vizsgáljuk meg alaposan, hogy milyen közlekedési útvonalakon tudunk majd naponta elérni az úti céljainkhoz, hogyan jut el az óvodába, iskolába a gyermekünk.
A tömegközlekedés is fontos szempont, hiszen, ha éppen nem szeretnénk autóval közlekedni, vagy nem tudunk vezetni, akkor a tömegközlekedést tudjuk igénybe venni.
Szinte már minden családban van gépkocsi, amelynek nélkülözhetetlen a parkolási lehetőségek. Nem mindegy például, hogy milyen széles az út amely mellett a telket vesszük, tudunk-e házunk előtt parkolni?
